بهترین رمان های کلاسیک برای نوجوانان

بهترین رمان های کلاسیک برای نوجوانان

میدونستین ژانر ترسناک، یکی از پرطرفدار ترین ژانر های کتاب نوجوان محسوب میشه؟

امروز می خوام درباره برترین کتاب های ژانر ترسناک صحبت کنم. از اونجایی که کتاب های ترسناک طرفداران خیلی زیادی داره، کتاب های زیادی هم در این رابطه منتشر شده اما همه چیز به خط داستانی و مفهومی کتاب برمی گرده.

شاید تاحالا به این فکر کرده باشین که چرا کتاب های ترسناک به اندازه فیلم اون هیجان رو بهمون نشون نمیده. خب این یه سوالیه که به نحوه ترجمه و داستان کتاب برمی گرده؛ وگرنه باور کنین کتاب ها حتی می تونن از فیلما هم ترسناک تر باشن! برای اثباتش، بهتر نیست از معرفی چند تا کتاب خفن با همین ژانر شروع کنیم؟

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  • تیمارستان متروک (شبح گریلاک)
  • دیزی دارکر
  • شبح شصت و هشتم
  • آواز فاخته

برای شروع، باید بگم که من به شخصه، عاشق کتاب های ترسناکم اما کتاب های ترسناک با ترجمه خوب خیلی کم پیدا میشه. دلیل اینکه روی ترجمه خیلی تاکید دارم اینه که یه ترجمه بد میتونه همه داستان خلق شده توسط ذهن نویسنده رو به باد بده! برای همین رفتم سراغ مشهورترین کتاب های ترسناک و اونارو مطالعه کردم:

1. تیمارستان متروک (شبح گریلاک)

هر شهری برای خودش یه رمز و رازی داره. بعضی از رازا هستن که اگه بچه ها توی تاریکی شب و پنهانی دربارشون حرف بزنن، تبدیل به قصه میشن، پخش میشن، کامل میشن و تغییر میکنن. بعضی وقتا توی یه شرایط خاص، قصه ها افسانه میشن؛ افسانه هایی که بنا به تقدیرشون موندگار میشن، حتی اگر بچه هایی که اونا رو بازگو می کردن بزرگ بشن و همه ی ماجرا رو فراموش کنن…

نیل و بری خواهر و برادری هستن که به خاطر شرایط شغلی پدرشون که به کالیفرنیا رفته، به شهر جدیدی نقل مکان میکنن. از اونجایی که مادرشونم توی شرایط خوبی نیست، تصمیم میگیرن برای تابستون پیش خاله هاشون یعنی آنا و کلر، توی هدستون بمونن. اونجا با دو نفر دوست میشن و یه داستان هایی درباره تیمارستان درون جنگل میشنون و تصمیم میگیرن یه کم ماجراجویی کنن…

نویسنده این کتاب آقای دن پبلاکی هست. کتاب تیمارستان متروک در سال 2012 منتشر شده. انتشارات پرتقال این کتاب رو با ترجمه ی خانم رعنا باقریان منتشر کرده و شما به راحتی میتونین از سايت زير ذره بين کتاب رو خریداری کنین.

درباره رده سنی این کتاب؛ این کتاب درکل برای نوجوانان نوشته شده اما درکل مناسب افراد +12 هست.

2. دیزی دارکر

اون روز که پا به این دنیای کوچیک گذاشتم، برای اولین بار حس کردم که دیگه وجود ندارم. هیچکس توی اون زمان متوجه بیماری قلبیم نشد. توی سال 1975 همه چیز اونقدر پیچیده نبود که ممکنه الان باشه، و رنگ و روی کبود من به دلیل ضربه تولد آسیب زای من شناخته شد. اون چیزی که قضیه رو پیچیده تر کرده بود، این بود که من یه بچه بریچ بودم.

دکتر با ناامیدی به پدرم گفت که بین من و مادرم یکی رو انتخاب کنه و با اظهار تاسف توضیح داد فقط میتونه زندگی یکی از ما رو نجات بده. پدرم بعد از کمی تردید، فکر کرد که همسرش رو انتخاب کنه، اما نمیدونست که باید تا آخر عمرش تاوان بده.

این داستان که ممکنه لرزه بر تنتون بندازه، درباره زنی به اسم دیزیه که با خانواده از هم پاشیده اش به مهمونی تولد نانا، مادربزرگش دعوت میشن تا طبق پیشگویی، آخرین تولد نانا رو در کنارش باشن. نانا اونا رو پیش هم جمع میکنه. اما هالووین همیشه ترسناک ترین اتفاق ها رو رغم میزنه…

نویسنده این کتاب خانم آلیس فینی و مترجم هم خانم سمیه چگینی هست. کتاب دیزی دارکر در انتشارات ایرمان منتشر شده و پیشنهاد من اینه که افراد بالای 14 سال این کتاب رو مطالعه کنن اما درکل این کتاب برای تینیجر ها نوشته شده. حتما پیشنهاد میدم از سایت زیر ذره بین بخرید و بخونینش!

3. شبح شصت و هشتم

تراویس و خواهرش کری، شیفته شیطنت و حقه بازی هستن. وقتی برای گذروندن تعطیلات تابستونی به مهمون خونه مادربزرگشون توی ورمانت میرن، میفهمن که اونجا از قدیم به داشتن اشباح سرگردون شهرت داره. اونا تصمیم میگیرن دست به یه ماجراجویی بزنن. اما این بازیگوشی خطری ناشناخته رو بیدار میکنه. حالا فقط تراویس و کری هستن که میتونن آرامش رو به اشباح آشفته برگردونن و برای این کار باید راز وحشتناک فاکس هیل و مصیبت هایی که سال ها قبل به سر ساکنان اون اومده رو کشف کنن…

نویسنده ی این کتاب خانم مری داونینگ هان و مترجمش هم خانم نگار شجاعی هست. این کتاب هم در انتشارات پرتقال منتشر شده و مناسب افراد بالای 14 ساله. برای خرید این کتاب اینجا رو کلیک کنید.

4. آواز فاخته

سرش درد می کرد. صدایی مغز تریس رو خراشید؛ صدای سایش بدآهنگی همچون خش خش کاغذ. انگار یه نفر خنده ای رو گرفته، به شکل گلوله بزرگ درهم پیچیده ای مچاله کرده و توی جمجمه ش چپونده بود. چشمان تریس باز شد. چیز زبری داشت به گونه ش می خورد. دستش رو بالا برد، برگ خشکیده رو از توی موهاش دراورد و و بهش خیره شد. یه عالمه برگ خشکیده توی موهاش… گریه ش گرفت. اشک هاش به تار عنکبوت شباهت داشتن. اشتهاش سیری ناپذیر شده بود. طولی نکشید که تریس متوجه شد رفتارهاش مثل سابق نیست، انگار دیگه خودش نبود؛ خود واقعی تریس گم شده بود! به راستی، او که بود؟

این داستان درباره دختری به اسم تریس و خواهرش پنه که توی ماجراجویی پیدا کردن خود اصلی تریس رو پشت سر میذارن. این کتاب هم برای افراد بالای 14 سال هست که در انتشارات پرتقال منتشر شده و میتونین از سايت زير ذره بين خریداریش کنین. نویسنده این کتاب آقای فرانسیس هاردینگ و مترجمش هم آقای محمد عباس آبادی هست.

نتيجه گيری

 در این مقاله سعي كردم تعدادي از بهترين كتاب هاي ژانر ترسانك رو به شما معرفي كنم. شاید با مطالعه این كتاب ها به این موضوع پی ببرین که کتاب ها هم میتونن به اندازه فیلما ترسناک باشن! ازتون متشکرم که تا اینجا همراه من بودین. تا معرفی بعدی، خدانگهدار!

نویسنده: پرنیان مرادی

دیدگاه خود را بنویسید