سبد خرید

روند نزولی قیمت کتاب کمک درسی منوط به عرضه کاغذ دولتی است

روند نزولی قیمت کتاب کمک درسی منوط به عرضه کاغذ دولتی است.

امین آصفی: روند نزولی قیمت کتاب کمک درسی منوط به عرضه کاغذ دولتی است/ خبرگزاری فارس

به این دلیل که سوژه گزارش با تاکید بر کتاب‌های کمک درسی و آموزشی بود به سراغ «امین آصفی» مدیر مسئول انجمن فرهنگی ناشران آموزشی رفتیم. وی در پاسخ به اینکه چرا قیمت کتاب‌های کمک درسی و آموزشی گران است، گفت: کتاب اصلا گران نیست و قیمت نرمالی دارد، اما چون حجم کتاب‌های کمک درسی بالاست باعث شده قیمت هم متناسب با حجم افزایش یابد، بنابراین عدد غیر متعارف نیست اما چون اکثر کتاب‌ها صفحات زیادی دارند قیمت هم افزایش می‌یابد. در واقع کتاب‌های آموزشی رحلی و A4 است. و به لحاظ سایز بزرگ هستند و این مسئله تاثیر بر قیمت دارد. 
وی با بیان اینکه برخی ناشران هم کتاب را دو رنگ یا ۴ رنگ چاپ می‌کنند، گفت: این امر هم موجب افزایش قیمت می‌شود.
آصفی به مسئله چالشی این روزهای ناشران آموزشی اشاره کرد و گفت: وزارت ارشاد کاغذ سهمیه‌ای به ناشران آموزشی نمی‌دهد. استدلال آنها این است که ناشران آموزشی درآمد خوبی دارند. اما باید بدانند ما کتاب را برای قشر دانش آموز منتشر می‌کنیم. اگر کاغذ به ما بدهند قطعا قیمت کتاب‌های کمک درسی کمتر خواهد شد.
به گفته وی، از ابتدا کاغذ سهمیه‌ای به ناشران کمک درسی ندادند. اصل قیمت گذاری کتاب هم بر مبنای کاغذ است و اکنون ۹۹ درصد کاغذها وارداتی است.
وی در پایان اضافه کرد: مساله دوم اینکه ارشاد از ناشران عمومی کتاب می‌خرد، اما ما ناشران آموزشی از خرید کتاب مستثنی هستیم. در حالی که ارشاد می‌تواند کتاب‌های کمک درسی خریده و به کتابخانه‌ها بدهد تا دانش آموزان استفاده کنند. اما این اتفاق هم نمی‌افتد!
وی ادامه داد: به نظر ما و کلیه صاحب نظران در شرایط کنونی و با توجه به تعطیلی مدارس و آموزش کشور مهمترین قسمتی را که باید ارشاد آن را حمایت بکند کتب آموزشی است در واقع با دادن کاغذ سهمیه قیمت کتاب‌های آموزشی کاهش می‌یابد تا کتاب‌های آموزشی با قیمت پایین تولید و به دست مصرف‌کننده برسد و مصرف‌کننده بتواند کتاب‌های آموزشی را که جزو ملزومات و نیازهای واجب این روز خانواده‌ها است استفاده کند و به تهیه کند.

در پایان دو مسئله مورد تاکید درباره کتاب‌های کمک درسی بود اول نداشتن کاغذ دولتی و دوم عدم خرید ارشاد از این دسته ناشران. اما در کنار همه این موارد این روزها خانواده‌هایی که دانش آموز دارند هزینه بالایی برای کتاب‌های کمک درسی پرداخت می‌کنند و این امر در شرایط اقتصادی کنونی نارضایتی‌هایی را موجب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

در حال بارگذاری ...