بلاگ زیرذره‌بین

۱۱ شهريور روز ملي صنعت چاپ گرامي

واژه چاپ که در زمان گذشته به چهاب که یک واژه مغولی به معنی فشردن سطحی بر سطح دیگر خطاب می‌شد در لغت به عنوان عملی یاد شده که توسط آن می‌توان چندین نسخه مشابه طرح، مطلب، عکس، و… که از قبل یک نسخه از آن تهیه شده را بر روی کتاب، روزنامه و… منتشر کرد. ما در تقویم رسمی کشور خود روز ۱۳ شهریور را به علت اهمیت بالای این صنعت، بعنوان روز ملی صنعت چاپ نام نهادیم.

عمل چاپ در مکانی بعوان چاپخانه انجام می‌پذیرد که در آن کارگاه چاپ بر روی کاغذ و یا موارد دیگر برای کتاب، نشریات و… انجام می‌شود.

اختراع دستگاه چاپ توسط یوهانس گوتنبرگ آلمانی در سال ۱۴۵۶ میلادی به ثبت رسید اما این را بدانیم که آشنایی با فن چاپ به قرن ها قبل از یوهانس گوتنبرگ برمی‌گردد.

حضور چاپ در ایران

حضور صنعت چاپ در ایران بعنوان چاپ سنگی برای اولین بار توسط میرزاصالح شیرازی که وی به علت تحصیل و تحقیق به اروپا عزیمت کرده بود در شهر تبریز انجام پذیرفت. البته حدود ۸ سال قبل از ورود این چاپ به ایران در تمامی کشور چاپ سربی رواج داشت اما به علت هزینه زیاد و زحمتی که این نوع چاپ داشت به سرعت جای خود را در سراسر کشور به چاپ سنگی سپرد.

مهمترین روش های چاپ:

چاپ افست: مورد استفاده در انتشارات و تبلیغات

چاپ فلکسو: مورد استفاده در بسته بندی

چاپ هلیوگراور: مورد استفاده در بسته بندی

چاپ دیجیتال: در تمامی امور مورد استفاده قرار می‌گیرد

چاپ سیلک اسکرین: بیشتر مورد استفاده در تبلیغات چاپی تفکیکی

چاپ لترپرس: قدیمی ترین روش چاپ

مروری بر تاریخ چاپ در جهان

درباره گذشته صنعت چاپ به این نکته باید توجه شود که نخستین بار توسط چینی ها به وسیله شخصی به نام پی شنگ انجام پذیرفت در صورتی که غربی ها این صنعت را برای خود و به نام خود می دانند که عقیده ای اشتباه است. حضور صنعت چاپ به طور جدید و نوین در ایران به زمان قاجاریان باز می گردد. قبل از به وجود آمدن صنعت چاپ کتاب ها به صورت دستی انتشار می یافت و به همین علت دارای اهمیت و ارزش بالا و همچنین هزینه گزافی بود به همین علت هر شخصی توانایی خرید کتاب را نداشت. اولین دستگاه چاپی که درایران وارد شد چاپ سربی بود. جالب است بدانیم نخستین کتاب های فارسی که در جهان منتشر شد به نام های (داستان مسیح) و (داستان سن پیدرو) بود. در زمان پادشاهی محمدرضا پهلوی صنعت چاپ افست بسیار مورد توجه قرار گرفت و به سرعت جای چاپ سنگی و چاپ سربی را در سراسر کشور گرفت. نخستین موارد چاپی مثل کتاب، روزنامه و… در ایران به دوره عباس میرزا قاجار بر می گردد و همچنین اولین کتاب فارسی در کشور در چاپخانه ای که توسط شخصی به نام آقا زین العابدین تبریزی تاسیس شده بود با نام (فتح نامه)منتشر شد که در رابطه با جنگ های ایران و روسیه بود. اولین چاپ تصویری در ایران بوسیله کتابی با نام (لیلی و مجنون) در زمان پادشاهی محمدشاه قاجار انجام گرفت و پس از آن شروعی جدید در صنعت چاپ تصویری در کتاب، روزنامه، مجله و… رخ داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.